کسب درآمد از اینترنت چیست؟ + معرفی روش های کسب درآمد

کسب و کار اینترنتی
جدول محتوا (با کلیک بر روی هر گزینه، به آن بخش منتقل می شوید.) پنهان کردن

کسب و کار اینترنتی؟!

اگر اغراق نکنیم، کسب و کارهای اینترنتی مزایای بسیار بیشتری به داشتن یک کسب و کار سنتی دارند. ایجاد یک کسب و کار اینترنتی، به مراتب دردسرهای کمتری نسبت به کسب و کارهای سنتی داشته و شما را از بسیاری از مشکلات روزمره داشتن یک کسب و کار اینترنتی سنتی خلاص می کند. از سوی دیگر اهمیت کسب و کارهای اینترنتی در سراسر جهان هر روز بیشتر از دیروز می شود چون بسیاری از هزینه و کارهای اضافی را حذف می کند. اگر شما هم به دنبال ایجاد یک کسب و کار اینترنتی در خانه و کسب درآمد تضمینی از اینترنت هستید با ما همراه باشید تا در مورد این نوع کسب و کار جذاب، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

بسیاری از مردم بر این باورند که کسب درآمد از اینترنت، امری آسان و بدون دردسر است. اما لازم است بدانید که این طور نیست. برای اینکه در  ایجاد یک کسب و کار اینترنتی و کسب درآمد از اینترنت موفق شوید باید بیشتر از آن چیز که فکر می کنید تلاش کنید.

این دیدگاه که با داشتن یک سایت یا کانال تلگرامی می توان پول پارو کرد، باعث می شود تا بسیاری از کسانی که به دنبال این نوع کسب درآمد هستند، در اواسط راه خسته شده و همه چیز را کنار بگذارند. پس قبل از شروع این تفکر را مغزتان فراری داده و بدانید لازمه ایجاد یک کسب و کار اینترنتی موفق و کسب درآمد از اینترنت، داشتن تخصص بالا و مطالعه همیشگی در حوزه بازاریابی اینترنتی است.

امروزه بازار کسب درآمد از اینترنت داغ داغ است و همه سعی دارند تا به اشکال گوناگون از آن درآمد کسب کنند. کسب و کارهای اینترنتی انواع مختلفی دارند که کسب درآمد از آنها نیز، متفاوت است. ما در این مقاله به بررسی انواع کسب و کار اینترنتی خواهیم پرداخت و بهترین مدلهای کسب درآمد از اینترنت را معرفی خواهیم کرد. اینترنت بازاری نوین و بکر است که در صورت تلاش و بهره وری درست از آن، می توانید به درآمدی مناسب و پایدار دست پیدا کنید.

انواع کسب و کار اینترنتی

کسب و کار اینترنتی چیست؟

کسب و کار اینترنتی نوعی سرمایه گذاری متمرکز بر بازار آنلاین است. از مزایای یک کسب و کار اینترنتی می توان به عدم نیاز به سرمایه های زیاد، دردسرهای کم و قابل ایجاد بودن توسط هر فردی (زن و مرد، پیر و جوان، تحصیلات بالا و تحصیلات کم) اشاره کرد. برای راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی تلاش و انگیزه کافی برای ادامه راه کافی است. البته کسب و کار اینترنتی می تواند با سرمایه گذاری علمی و مالی بیشتر در ادامه، رشد بیشتری را تجربه کند و در این مسیر همه چیز به خود شما بر می گردد. اما چیزی که مسلم است این است که شما با راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی، در واقع یک کارخانه کسب درآمد تضمینی از اینترنت به راه می اندازید و بدون اغراق اگر خوب تلاش کنید، موفق خواهید شد.

کسب درآمد از اینترنت چیست؟

در دنیای کنونی نام اینترنت و کلمات کسب و کار اینترنتی و کسب درآمد تضمینی از اینترنت بسیار زیاد به گوشمان می خورد. همه در مورد این موضوع صحبت می کنند و هر کس سعی دارد به نوبه خود، از این بازار سهمی داشته باشد. کسب درآمد از اینترنت به درآمدی گفته می شود که در بستر اینترنت، در خانه یا محل کار و با یک کامپیوتر یا گوشی متصل به اینترنت به دست می آید. روش های کسب درآمد از اینترنت بسیار گوناگون است که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت. از رایج ترین مدلهای کسب درآمد از اینترنت می توان به فروش محصولات یا خدمات، مشارکت در فروش، فروش عضویت ویژه و فروش مکان های تبلیغاتی اشاره کرد.

کسب درآمد از اینترنت چگونه است؟

کسب درآمد از اینترنت با دسترسی به کامپیوتر یا گوشی های هوشمند، تلاش و انگیزه صورت می پذیرد. سوال کسب درآمد از اینترنت چگونه است؟ ورد زبان افراد زیادی است و همه دوست دارند تا با انجام کارهایی کم، درآمدی پایدار و بالا داشته باشند. اما امروزه دیگر مثل گذشته پای یکی دو کسب و کار اینترنتی کوچک که سعی دارند بزرگ شوند در میان نیست! الآن و در این لحظه، شرکت ها و کسب و کارهای بسیار زیادی با قدرت و رقابت بسیار بالا، در این حوزه فعالیت دارند. برای کسب پیروزی هر چه بزرگتر در میدان کسب و کار اینترنتی می بایست صبر و حوصله به خرج داد و انگیزه کافی برای ادامه راه داشته باشید.

کسب درآمد از اینترنت

مطمئن باشید کسب درآمد از اینترنت واقعیت دارد اما حرف های عده ای که قصد فروش محصولات خود را دارند واقعیت ندارد. برای کسب درآمد از اینترنت باید تلاش کرد و به قولی بی خوابی کشید. بدون رنج هیچ گنجی میسر نخواهد شد و این در گذر زمان ثابت شده است. بسیاری بر این باورند که کسب درآمد از اینترنت چیزی غیر واقعی است یا راه اندازی کسب و کار اینترنتی، اگر هم واقعی است بسیار راحت است.

در حالی که به این شکل نیست. برای موفقیت و بهتر شدن اوضاع، گاهی اوقات لازم است از تفریحات و استراحت خود زده و پای کار بنشینید و گاهی هم باید برای جبران شکست ها و اشتباهات غرامت بپردازید. در کسب و کار اینترنتی هم موفقیت وجود دارد و هم شکست! البته همه چیز به شما بر می گردد. برای کسب درآمد تضمینی از اینترنت، باید روش خودتان سرمایه گذاری کنید.

در طول گذر زمان، افراد بسیار زیادی بوده اند که با تلاش های خود و مدارا و حمایت اطرافیان موفق شده اند (هر چند اگر به لحاظ جسمی ظاهری یا روحی روانی در اوضاع مناسبی نبوده باشند که البته مطمئناً آن شاید در ظاهر معلولیت باشد و در باطن به میزان انگیزه افراد، مایع پیشرفت است) و افراد بسیار بیشتری به خاطر سهل انگاری، تنبلی یا ناسازگاری اطرافیانشان شکست خورده اند.

البته این را نیز مدنظر داشته باشید که قرار نیست زیاد به رفتارهای حمایت کننده یا زننده اطرافیان دل بسپرید؛ هر چند که همراهی آنان خوب است. اما در کل کسی در حوزه کسب و کار اینترنتی به درآمد می رسد که کلیه جوانب را بررسی کرده و در حین راه خودش را نبازد. همواره امید و انگیزه داشته باشد و تلاش و امید به خدا را فراموش نکند. این فرمول سری کسب درآمد واقعی از اینترنت است.

چرا کسب و کار اینترنتی، گزینه ای مناسب برای کسب درآمد تضمینی است ؟

بدون نیاز به سرمایه: برای راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی نیازی به داشتن سرمایه های آن چنانی نیست. درست برعکس کسب و کارهای سنتی! دیگر زمان اجاره یا خرید مکان، انبار اجناس، خاک خوری موجودی، حقوق کارمندان و پول قبض آب و گاز و برق به اتمام رسیده است. در عصر دیجیتال، شما برای شروع به هیچ چیز اینترنت و تخصص نیاز ندارید.

دسترسی همیشگی: با راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی، تمامی افراد جامعه در هر ساعتی در شبانه روز، حتی هنگامیکه شما پشت کامپیوتر یا گوشی خود نیستید، یا در حال استراحت، سفر یا گردش هستید به کسب و کار شما دسترسی داشته و می توانند کالا یا خدمات مورد نظر خود را پس از واریر وجه دریافت نمایند.

قابل شروع از صفر: برای اینکه در عرصه راه اندازی کسب و کار اینترنتی موفق شوید لازم نیست از قبل توشه ای داشته باشید. برای این کار می توانید نه تنها از صفر و بلکه از زیر صفر شروع کنید. اگر خوب کار کنید، مطمئناً درآمدتان به حدی غیر قابل تصور در اکنون خواهد رسید.

استفاده از وسایل معمولی و دم دست: برای ایجاد کسب و کار اینترنتی نیازی به خرید دستگاه های چند ده میلیونی یا چند صد میلیونی و پرداخت مبالغ سنگین در ازای دریافت امکانات شروع ندارید. یک سایت و شبکه های اجتماعی را راه اندازی می کنید و تمام! با استفاده از معجزه بازاریابی اینترنتی همه چیز به گونه ای غیر قابل تصور بهتر از قبل می شود. برای شروع تنها اینترنت و کامپیوتر یا گوشی هوشمند لازم است و نه دستگاه های گران قیمت.

قابل شروع برای انواع حیطه های کاری: برای جناب اینترنت مهم نیست که شما مکانیک هستید، در کشاورزی مهارت دارید یا متخصص زیست شناسی جانوران هستید. می توانید کسب و کار اینترنتی خود را در هر حوزه ای که مشغول فعالیت هستید، راه اندازی کنید.

بازدهی مناسب: به جرئت می توان گفت پتانسیل درآمدزایی کمتر کسب و کاری به اندازه ایجاد یک کسب و کار اینترنتی است. چرا که از سویی بسیاری از هزینه ها، رفت و آمد ها و مشکلات را حل می کند و از سوی دیگر، اگر تلاش و حوصله به خرج بدهید پس از مدت کوتاه ۶ ماه تا یک سال به درآمدی قابل توجه و پایدار خواهد رسید.

کسب و کار اینترنتی

انواع کسب درآمد اینترنتی

پول در آوردن از اینترنت به کمک ایجاد کسب و کار اینترنتی، از راه های مختلفی انجام می گیرد. فضای اینترنت آنقدر بزرگ است که می توانید کسب و کار اینترنتی خودتان را با کمترین سرمایه و وسایل شروع کرده و آن را گسترش و توسعه دهید. ما در ادامه برای شما انواع مدلهای کسب درآمد از اینترنت را توضیح خواهیم داد.

کسب درآمد از طریق سایت

سایت بهترین گزینه برای ساخت کسب و کار اینترنتی است. اگر می پرسید چرا؟ دلیلش واضح است. داشتن یک سایت شما را از استرس مهاجرت کاربران از شبکه های اجتماعی، فیلترینگ و سایر دغدغه ها بی نیاز می کند. کسب و کارهای اینترنتی زیادی بوده اند که از طریق شبکه های اجتماعی به کار خود ادامه می دادند اما به دلیل فیلتر شدن شبکه اجتماعی مورد استفاده آنها همه چیز نابود شد یا حداقل از چیزی که بود بدتر شد؛ همچنین با داشتن یک سایت همه چیز تحت کنترل شماست و می توانید به راحتی هر چه تمام تر امکاناتی را به آن حذف کرده و یا به آن اضافه کنید.

طراحی سایت به صورت حرفه‌ای، با امکانات فراوان و پشتیبانی ۹۰ ساله! همین الآن توضیحات را مطالعه کرده و سفارش خود را ثبت کنید.

ما در ادامه به توضیح در مورد مدل های رایج کسب و کار اینترنتی می پردازیم. ایده های کسب و کار اینترنتی بسیار متنوعی برای ساخت کسب و کار از طریق سایت و کسب درآمد از آن وجود دارد که ما آنها را در این مقاله معرفی می کنیم.

به راه انداختن کسب و کار اینترنتی و کسب درآمد از سایت شیوه های گوناگونی دارد که از بارزترین آنها می توان به ایجاد فروشگاه اینترنتی، خبری و محتوایی، شخصی و خدمات دهی آنلاین اشاره کرد که مدل کسب درآمد از هر کدام متفاوت است.

درگاه پرداخت

اگر می خواهید کسب و کار اینترنتی خود را از طریق وب سایت راه اندازی کنید، باید درگاه پرداخت آنلاین بگیرید. درگاه های پرداخت به دو نوع درگاه پرداخت مستقیم و واسط تقسیم می شوند. درگاه های پرداخت مستقیم، نیازمند دارا بودن گواهی ها و مجوزاتی (همچون ای-نماد) از سوی کسب و کار شما می باشند؛ به جز آن می بایست در بانک مورد نظر به صورت حضوری فرمها و تعهداتی را پر کنید. اما درگاه های پرداخت واسط دردسرهای کمتری داشته و به مجوزهای کمتری نیازمند هستند.

با یک جستجوی ساده می توانید سایت های زیادی را بیابید که خدمات ارائه درگاه پرداخت اینترنتی واسط را ارائه می کنند. البته بابت مطمئن بودن کارکرد آن ها نگران نباشید چون اگر کار آنها غیرقانونی باشد، فیلتر می شوند. اما اگر به دنبال یک در پرداخت واسط خوب و مناسب برای کسب و کار اینترنتی خودتان هستید، ما سه مورد پولام (poolam.ir)، زرین پال (zarinpal.com) و نکست پی (nextpay.ir) را به شما پیشنهاد می کنیم. موارد دیگری مثل بیت پی (bitpay.ir) نیز گزینه های مناسب برای دریافت درگاه پرداخت آنلاین هستند.

کسب درآمد از اینترنت با اپلیکیشن

اپلیکیشن ها بخشی از زندگی ما هستند کمتر کسی در دنیای امروز زندگی می کند ولی از اپلیکیشن ها استفاده نمی کند یا کاربرد آن ها را نمی داند. اپلیکیشن های بسیار متنوعی وجود دارد که هر کدام کارایی مخصوص به خودشان را دارند.

بعضی ها برای انجام کارهای روزمره استفاده می شوند و بعضی دیگر برای دسترسی سریع تر به خدمات آنلاین یک شرکت استفاده می شوند؛ برخی دیگر برای بازی و گروهی نیز برای امر ارتباطات و تبادل پیام یا اشتراک انواع پست مورد استفاده قرار می گیرند که به آن ها شبکه های اجتماعی می گوییم و همینطور کارایی و دسته بندی های اپلیکیشن ها بر روی سیستم عامل های مختلف گسترده می شود.

اما نکته مهمی که وجود دارد، این است که هر کدام از این اپلیکیشن ها به گونه ای درآمد خود را از اینترنت با فروش کالا یا خدمات خود و نمایش تبلیغات کسب و تضمین می کنند. با توجه به دغدغه های فراوان کاربران، شما هم می توانید از طریق آن ها، کسب و کار اینترنتی خود را آغاز کرده و به کسب درآمد از اینترنت بپردازید.

کسب درآمد از اینترنت توسط اپ طراحی شما: در این روش شما می بایستی با استفاده از دانش خود و با تحقیق بر روی مشکلات و دغدغه های مردم اقدام به تولید و انتشار اپلیکیشن اختصاصی خود در انواع دسته بندی خرید و فروش محصولات، ارائه خدمات یا انواع برنامه های محتوایی که کسب درآمد اصلی آن ها از طریق تبلیغات است، در انواع مارکت ها، به ایجاد یک کسب و کار اینترنتی پرداخته و کسب درآمد کنید.

کسب درآمد از اینترنت توسط سایر اپلیکیشن ها: اپلیکیشن های بسیار زیادی وجود دارند که می توانید با عضویت در آن ها به کسب درآمد مستقیم یا غیر مستقیم بپردازید. برای مثال می توانید با عضویت در سرویس های تاکسی آنلاین همچون اسنپ یا ماکسیم به درآمد برسید یا با فروش کالاهای غیر ضروری خود در دیوار و شیپور کسب درآمد کنید. این اپلیکشن ها برای معرفی خدمات و انواع اطلاع رسانی های فروش مناسب هستند. یک ایده جالب برای استفاده از دیوار یا شیپور به منظور کسب درآمد این است که کلکسیونی از انواع وسایل یا کالاها را جمع آوری کرده و در این اپلیکیشن ها به فروش برسانید.

کسب درآمد از اینترنت توسط اپلیکیشن های شبکه های اجتماعی: شبکه های اجتماعی فوق العاده هستند! با استفاده از آن ها می توانید با مخاطبین خود ارتباط و تعامل برقرار کنید، به تبلیغ یا معرفی محصولات و خدمات خود بپردازید و یا حتی آن ها را به صورت مستقیم به فروش برسانید. این اپ ها گزینه هایی ایده آل برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی هستند. البته کارایی این اپلیکیشن ها بیشتر به دلیل ایجاد انواع ارتباطات است و اگر بتوانید با دوستان و مخاطبین خود، تعامل برقرار کنید می توانید با تبلیغ و معرفی خود و کسب و کار یا محصولات و خدمات تان، به کسب درآمد بپردازید.

کسب درآمد از اینترنت توسط اینستاگرام

اینستاگرام شبکه اجتماعی بسیار قدرتمندی است که به لطف امکانات فراوانش، هواداران زیادی به دست آورده است. اینستاگرام بستری مناسب برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی توسط کسانی است که قصد دارند بدون هزینه و حوصله به خرج دادن، از اینترنت پول در بیاورند.

اینستاگرام منبعی بکر برای کسانی است که محصول یا خدماتی را برای عرضه به عموم آماده کرده اند. همچنین اگر شما ایده جذابی برای تولید محتوا دارید می توانید با تولید محتوای جذاب و خوب به جذب فالوورهای اینستاگرامی پرداخته و تبدیل به یک اینفلوئنسر (فرد تاثیرگذار) در اینستاگرام شوید و با دریافت پیشنهادات تبلیغ درآمد کسب کنید. انسان های زیادی با ایده ها و استعدادهای متفاوت، یک کسب و کار اینترنتی راه اندازی کرده و قشر بزرگی از کاربران را جذب کرده و از روش های مختلف پول در می آورند.

کسب درآمد از اینترنت توسط تلگرام

تلگرام نیز یک شبکه اجتماعی (بهتر است بگوییم پیام رسان) در خور توجه است که امکانات زیادی از جمله ایجاد کانال و سوپر گروه را به کاربران خود ارائه می دهد. اگر فکر می کنید ایده بکری دارید می توانید کانال تلگرامی خود را راه اندازی کرده و با تولید محتوای مستمر و جذاب کاربران را مجذوب کانال خود کنید. از آن پس می توانید با دریافت پیشنهادات تبلیغ، فروش محصولات و یا همکاری در فروش، کسب و کار اینترنتی خود را ایجاد کرده و از این پیام رسان کاربردی کسب درآمد کنید.

کسب درآمد از اینترنت بدون سایت

اگر نمی خواهید کارتان را با یک سایت شروع کنید هم زیاد مشکلی ندارد. می توانید با راه اندازی صفحات خود در شبکه های اجتماعی محبوب، به فروش و بازاریابی انواع کالا پرداخته یا به معرفی خدمات کسب و کار خود بپردازید. نکته ای که وجود دارد، تمرکز بر خاص بودن است.

اگر در تمام شبکه هایی که فعالیت می کنید، رفتارها و محتوایی منحصر به فرد تولید کرده و با مخاطبین خود در ارتباط باشید، این کار زیاد سخت نیست. افراد بسیار زیادی وجود دارند که سایت ندارند اما درآمدی قابل توجه و بالا کسب می کنند. البته کسب درآمد از طریق روش هایی به جز سایت تضمینی نیستند.

دو شیوه مختلف راه اندازی کسب و کار اینترنتی

اگر می خواهید با راه اندازی کسب و کار اینترنتی خود، کسب درآمد از اینترنت را تجربه کنید، به طور کلی راه اندازی کسب و کار به دو شیوه نیازمند تخصص و بدون نیاز به تخصص تقسیم می شوند. در مورد این تقسیم بندی کسب و کار اینترنتی توضیح داده ایم.

کسب و کار اینترنتی نیازمند تخصص

برای شروع انواعی از کسب و کار اینترنتی به تخصص هایی نیاز دارید. این تخصص ها شامل موارد زیر می شود.

برنامه نویسی: CSS . HTML . PHP. ASP.NET . WORDPREES . JAVA SCRIPT . JQUERY . JAV . ANDROID و سایر زبان های نرم افزاری و تحت وب

طراحی: گرافیک . UI . UX

بازاریابی: زیر مجموعه های بازاریابی دیجیتال شامل بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو، بازاریابی شبکه های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ، تولید محتوا و سایر موضوعات تقسیم می شود.

کسب و کار اینترنتی بدون نیاز به تخصص

برخی دیگر از مدلهای کسب درآمد از اینترنت و راه اندازی کسب و کار های اینترنتی همچون فروشندگی محصولات فیزیکی آماده، زیاد نیاز به داشتن تخصصی حرفه ای ندارد. البته این را نیز باید بدانید، برای شروع یک کسب و کار ایده آل باید متخصص شوید؛ حتی اگر تخصص تان بسیار کم باشد. با مطالعه و انواع تحقیقات می توانید تخصص خود را در زمینه های مختلف افزایش دهید. برای اینکه کسب درآمد تضمینی از اینترنت داشته باشید باید تخصص هایی داشته باشید.

۱#. کسب درآمد از اینترنت با فروش محصولات

از معروف ترین کسب و کارهای اینترنتی می توان به فروش محصولات از طریق بستر اینترنت اشاره کرد. کاربران زیادی در فضای آنلاین به دنبال محصولات مورد نیاز خود هستند. برای چه وقتی این همه متقاضی وجود دارد دست روی دست بگذاریم و کسب و کار اینترنتی خود را آغاز نکنیم؟!

فروش محصولات فیزیکی

شما می توانید با داشتن یک سایت فروشگاهی به فروش انواع کالا و محصولات فیزیکی بپردازید. اگر شما یک فروشنده سنتی هستید و احساس می کنید می توانید کالایی مورد نیاز را با قیمت به صرفه تهیه کنید می توانید یک اقدام به ایجاد یک سایت فروشگاه اینترنتی کرده و در آن به فعالیت فروشندگی خود ادامه دهید. کالاها و محصولات فیزیکی را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

محصولات فیزیکی آماده: این نوع کالاها توسط اشخاص یا سایر شرکت و کارخانجات ایرانی یا خارجی تهیه و تولید می شوند؛ مانند کولر یا لپ تاپ.

محصولات فیزیکی دست ساز (صنایع دستی): اگر تخصص یا حرفه ای دارید که با به کار گیری آن می توانید کالایی دست ساز را تولید کنید بسیار عالی است. چون تهیه کننده این نوع محصولات خود شما هستید و نیازی به طی سایر دغدغه های جستجوی بهترین کالا یا قیمت گذاری بر اساس وضعیت بازار ندارید. اگر می توانید در عرصه صنایع دستی فعالیت کرده و به فرض مثال یک کوزه ساخته یا یک فرش ببافید، می توانید فروشگاهی راه اندازی کرده و به فروش آثار دستی خود بپردازید. از دیگر صنایعی که می توانید ساخته و با فروش آن ها کسب درآمد کنید می توان به فروش سایر محصولات دست ساز، فروش انواع محصولات خوراکی، فروش محصولات کشاورزی و گیاهی، فروش محصولات تزئینی، فروش تابلو های نقاشی و حوشنویسی یا سایر کالاها اشاره کرد.

فروش محصولات دیجیتال (مجازی -دانلودی)

فروش محصولات دیجیتالی که به صورت دانلود پس از پرداخت، خریداری می شوند یکی از راحت ترین و بی دردسر ترین روش های راه اندازی کسب و کار اینترنتی و کسب درآمد از فروش محصولات است. اگر به دنبال یک کسب و کار اینترنتی مطمئن و با درآمد مناسب هستید، این ایده به درد شما می خورد. فروش محصولات دیجیتال، خود دارای ایده ها و بخش های زیرمجموعه ای است که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

فروش محصولات آموزشی:

اگر شما دارای تخصصی هستید که عده زیادی از آن بی خبر بوده یا به آن احتیاج دارند، می توانید با راه اندازی کسب و کار اینترنتی خود در این بستر و تهیه و تولید محصولات آموزشی به روش های مختلف، کسب درآمد کنید. حسن این روش این است که هم شما کسب درآمد می کنید و هم با اشتراک دانش خود با دیگران، کاری مثبت انجام می دهید. برای مثال اگر شما معلم زبان آلمانی هستید یا در عرصه کشاورزی تخصص داشته و راه و چاه را بلدید می توانید با تولید انواع محصولات آموزشی ارزان و گران قیمت و طراحی یک قیف فروش، آن ها را به فروش رسانده و کسب درآمد کنید.

از انواع روش های تولید محصولات آموزشی می توان به تولید محصولات ویدئویی، صوتی، ای-بوک های آموزشی یا بسته های چند فرمتی محصولات اینترنتی اشاره کرد. روش های شرح داده شده هم از طریق سایت و هم از طریق شبکه های آموزشی قابل ارائه و فروش هستند.

فروش محصولات طراحی شده:

اگر شما یک گرافیست یا طراح انیمیشن هستید، یا می توانید فونت های زیبایی را برای استفاده طراحی کنید می توانید کسب و کار اینترنتی خود را در این حیطه ایجاد کرده و  طرح های خود را برای فروش به عموم عرضه کنید. مزیت این روش برای کسب درآمد این است که طرح ها یا اثرهایی را که به فروش می رسانید به نام خود شما ثبت شده و می توانید با آن بیش از پیش شناخته می شوید.

فروش محصولات کد نویسی شده:

در صورتی که برنامه نویس هستید می توانید با طراحی انواع سایت، اپلیکیشن، قالب و افزونه CMS های آماده یا حتی با بومی سازی نسخه های موجود و عرضه آن ها به صورت خدمات یا محصول در مارکت های متنوع به کسب درآمد از اینترنت بپردازید. برای شروع این کار فقط تخصص شما کفایت می کند.

کسب درآمد از طریق فروش محصولات دیگران (مشارکت در فروش)

این ایده برای کسانی که مخاطبین یا دوستان زیادی دارند، بسیار مناسب است. برای استفاده از این روش می توانید از سایت های بسیار زیادی که از امکان مشارکت در فروش پشتیبانی می کنند، استفاده کرده و با دریافت لینک منحصر به فرد خود، اقدام به بازاریابی محصولات یا خدمات شرکت یا کسب و کار مورد نظر کرده و به درآمدی پایدار برسید. از جمله بزرگترین کسب و کارهایی که از این نوع سیستم درآمدزایی برای کاربرانشان استفاده می کنند، می توان به دیجی کالا اشاره کرد. سایت های بسیار زیادی در حیطه های کاری مختلف از این روش استفاده می کنند که در صورت انتخاب بهترین موارد و تمرکز بر روی بازاریابی محصولات یا خدمات آن ها می توانید پیشرفت مناسبی داشته باشید.

۲#. کسب درآمد از اینترنت با ارائه خدمات

انواع کسب و کار اینترنتی

هیچ وقت فکر نکنید که بی مصرف هستید! مطمئناً شما هم تخصصی دارید که می تواند برای دیگران مفید واقع شده و در ادامه برای شما ارزش ایجاد کند. ما در ادامه به شما پیشنهاداتی در مورد کسب درآمد از طریق ارائه خدمات و سرویس دهی به کاربران معرفی می کنیم:

طراحی سایت

جامعه جهانی و همجنین کسب و کارهای موجود در کشور آهسته آهسته به سوی آنلاین شدن و تجارت الکترونیک پیش می روند به گونه ای که پیش بینی می شود کسب و کارهای اینترنتی در طی سال های آتی بخش بزرگی از بازار را اشغال کرده و سهم زیادی در بهبود اقتصاد داشته باشند. پس لازم است تا کسب و کارهای سنتی تا  جایی که برایشان میسر است به این عرصه پا بگذارند.

حضور در این عرصه با شروع طراحی یک سایت آغاز می شود. اگر خود شما حساب کنید می بینید که کسب و کارهای فوق العاده زیادی به سایت نیازمندند و این یعنی اینکه شما با ورود به این عرصه، به بازاری بکر و پر از متقاضی برخورد خواهید کرد. پس اگر در طراحی سایت کد نویسی شده یا بدون کد نویسی مهارت دارید، بهتر است کسب و کار اینترنتی خود را شروع کرده و با طراحی یک سایت، خدمات دهی در بخش طراحی وب را آغاز کنید.

سئو و بهینه سازی

امروزه رقابت در کسب و کارهای اینترنتی در حوزه های مختلف، بسیار بالا رفته و همه قصد دارند صفحات و جایگاه های اول را تصاحب کنند. اگر از علم سئو و بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو چیزهایی بلدید می توانید کار خود را شروع کرده و به سایت ها و کسب و کارهای آنلاینی که به این علم نیاز دارند کمک کنید.

اگر به دنبال خدمات اختصاصی سئو هستید کلیک کنید.

الیته یادتان باشد برای ایجاد کسب و کار اینترنتی و دریافت پروژه در این حوزه باید حرفه ای باشید و تاب و توان مقابله با مشکلات رو به رو را داشته باشید. برای اینکه در این حرفه متخصص شوید، لازم است تا مطالعات زیادی در زمینه بازاریابی دیجیتال داشته باشید و همواره با مخاطبین در ارتباط باشید.

طراحی اپلیکیشن

سایت هایی که اپلیکشن های اختصاصی کاربران را ایجاد می کنند درآمد خوبی دارند، اگر در برنامه نویسی تخصص دارید می توانید کسب و کار اینترنتی خود را در این حوزه شروع کنید. از دیگر خدماتی که با راه اندازی چنین بستری می توانید ارائه دهید، ارائه خدمات برنامه روبات تلگرام یا روبات اختصاصی اینستاگرام است. مطمئناً افراد و شرکت های مختلفی  که به این نوع برنامه نویسی نیازمند هستند، حاضر هستند تا پول خوبی بابت آن بپردازند. لازمه شروع این کار تخصص برنامه نویسی اندروید و سایر زبان های برنامه نویسی تحت وب است.

پشتیبانی سایت

پشتیبانی سایت یکی از محبوب ترین و مورد احتیاج ترین کسب و کارهای اینترنتی است که راه اندازی آن نیاز است. با ارائه خدمات پشتیبانی سایت، می توانید طیف بزرگی از خدماتی را که جامعه وبمستران به آن احتیاج دارند ارائه دهید. از جمله این خدمات می توان به موارد زیر اشاره کرد.

تولید محتوا

تولید محتوا برای یک سایت امری واجب محسوب می شود که تولید مستمر و همیشگی آن موجب بهبود بهره وری کسب و کار می شود. شرکت های زیادی نیاز به تولید کننده محتوای خوب دارند. اگر خوب کار کنید درآمدی مناسب از این بخش به دست می آورید.

پاکسازی ویروس

ویروس ها و بدافزارها هیچ جا دست از سر انسان ها بر نمی دارند. آن ها هر روز پیشرفته تر می شوند و به دنبال چیزها و مبالغ بیشتری برای باج هستند. طبق آخرین آمار بر اثر بی احتیاطی مدیران سایت ها، روزانه ۴۰ هزار سایت به طرق مختلف هک می شوند که از این تعداد بخشی از آن ها با انجام کارهای حرفه ای قابل بازگردانی هستند. اگر در این حوزه شروع به پشتیبانی دهی نمایید، افراد زیادیی را می یابید که برای برگشت همه چیز حاضرند کارهای زیادی انجام دهند.

پشتیبانی آنلاین

امروزه بحث پشتیبانی برخط یکی از مورد احتیاج ترین موارد در کسب و کارهای نوپا است. دغدغه بیشتر کاربران خریدار و صاحبان انواع بیزینس ها ارائه پشتیبانی مناسب و قابل قبول قبل از خرید، به هنگام خرید و پس از خرید می باشد. با ارائه خدمات پشتیبانی سایت می تواند در بخش پشتیبانی آنلاین فعالیت کرده و به کسب درآمد از اینترنت در خانه بپردازید.

هاستینگ، خرید و فروش دامنه

رشد بسیار بالای سایت های اینترنتی، احتیاج کسب و کارها را به خدمات میزبانی و دامنه چندین برابر کرده است. یک سایت بدون میزبانی و دامنه پا به عرصه وجود نمی گذارد و اگر در این حوزه توانایی داشته باشید می توانید به ایجاد کسب و کار اینترنتی در این حرفه و مدیریت آن بپردازید. شما نقش یک واسطه را بازی می کنید و نیازی به سرمایه های آن چنانی برای شروع ندارید. علاوه بر آن اگر خدمات دهی شما مناسب و پر سرعت باشد، درآمدی بالا عایدتان خواهد شد.

طراحی اختصاصی گرافیک، قالب و افزونه

در میان این همه کسب و کار پا به عرصه گذاشته، عده زیادی سعی دارند تا چه به لحاظ شکیل بودن و چه به لحاظ فنی از سایر سایت ها متمایز باشند. قیمت طراحی گرافیک یا برنامه نویسی اختصاصی قالب و افزونه از ۲۰۰، ۳۰۰ هزار تومان آغاز شده و تا چندین میلیون تومان ادامه پیدا می کنند که اگر کارتان را بلد باشید و حرفه ای طراحی کنید، درآمدی بسیار بالا کسب می کنید. پس اگر در این حوزه حرفی برای زدن دارید، همین آلان از جای خود برخیزید و کسب و کار اینترنتی خود را به پا کنید.

سایر خدمات

ایده هایی که ما ارائه دادیم تنها بخش کوچکی از حوزه خدمات دهی آنلاین بود و با کمی تحقیق در مورد وضعیت کنونی بازار می توانید ایده های بسیار زیادی را برای ارائه خدمات آنلاین پیدا کنید که بعضاً در ایران اجرا هم نشده اند.

۳#. کسب درآمد از اینترنت با فریلنسرینگ

فریلنسری (آزاد کاری) که با نام دور کاری هم شناخته می شود به نوعی از کسب و کار اینترنتی می گویند که فرد دارای تخصص به انجام امور افرادی می پردازد که برای او پروژه هایی را تعریف می کنند. در واقع فریلنسری شیوه ای از کار است که از یک سو کارفرما پروژه مورد نیاز و قیمت پیشنهادی خود را ارائه می دهد و از سویی دیگر کارشناس یا متخصصی که قادر به انجام آن پروژه است، اقدام به انجام پروژه تعریف شده توسط کارفرما در منزل و یا محل کار خود پرداخته و پس از انجام سفارش و پروژه دستمزد خود را دریافت می کند. فریلنسر ها می توانند کارهای زیادی همچون انواع تابپ و ترجمه، طراحی سایت و طراحی گرافیک، برنامه نویسی، تولید محتوا یا ارائه سایر خدمات را انجام داده و در قبال آن پول دریافت کنند.

فریلنسری به دو نوع فریلنسری در سطح جهانی و در سطح ایران تقسیم می شود. برای اینکه در وبسایت های فریلنسرینگ بین المللی استفاده کنید، با محدودیت هایی طرف هستید که می شود با استفاده از ابزارهایی همچون vpn آن ها را دور زد. اما مشکل اصلی برخی از این سایت ها وریفای اکانت با پاسپورت است.

بدین شکل که برای تکمیل مشخصات حساب می بایست یک سلفی از خودتان به همراه پاسپورت را برای این شرکت ها ارسال کرده تا حسابتان فعال شود. البته درست است که حضور در چنین محیط هایی کمی سخت تر از حضور در بازار ایران است، اما به دلیل قیمت بالای دلار در برابر تومان به صرفه است و برای جذب مشتریان بیشتر می توانید قیمت های خود را به شکل ارزان تر پیشنهاد دهید تا یک مزیت رقابتی ایجاد کنید.

فریلنسرینگ در سطح بین المللی

بهترین سایت برای انجام کسب و کار اینترنتی از طریق فریلنسری، FREELANCER.com است. با ورود به این سایت و ساخت حساب (هر چند به سختی) می توانید درآمدی به صرفه تر از دردسرهایی که به هنگام ثبت نام داشتید داشته باشید. افراد زیادی در این سایت حاضر هستند برای برطرف شدن دغدغه های کسب و کار خود، به شما پروژه بدهند. همچنین میزان پرداختی ارزی به شما رقمی به صرفه در ایران است و این موارد سایت فریلنسر را به جایی بکر برای راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی فریلنسری بدون سر و صدا و دردسر کرده است.

فریلنسرینگ در بازار ایران

در کشور خودمان سایت های بسیار زیادی هستند که در عرصه آزاد کاری فعالیت می کنند که از بهترین آن ها می توان به پونیشا و انجام میدم اشاره کرد. با ثبت نام در چنین سایت هایی دیگر دردسر ساخت حساب و یا نقد کردن درآمد ارزی را نخواهید داشت. پونیشا ساختاری شبیه به freelancer.com دارد ولی انجام میدم یک مزیت بهتر دارد و آن تعریف پروژه توسط خود شماست. در این فرایند دیگر نیازی نیست تا منتظر کارفرمایانی باشید که پروژه تعریف می کنند. خود شما می توانید توانایی، تخصص یا خدماتی را که قصد ارائه دارید تعریف کرده و اعلام کنید تا کارفرمایانی که به کار شما نیاز دارند سفارش خود را به شما بسپرند.

۴#. کسب درآمد از اینترنت با ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال، پول هایی هستند که در دنیای وب تبادل می شوند. از مزایای این ارزها غیرقابل شناسایی بودن آن ها و غیرقابل کنترل بودن آن هاست. از معروف ترین ارزهای دیجیتال می توان به بیت کوین اشاره کرد. هر چند ارزهای دیجیتالی فراوانی وجود دارند اما بیت کوین شناخته شده ترین آن هاست. کلید اختراع بیت کوین در سال ۲۰۰۹ زده شد و طی سال های متوالی فراز و نشیب های زیادی را تجربه کرده و به قیمتی چند هزار دلاری دست پیدا کرد.

ارزهای دیجیتال در دنیا

هنوز هیچ کشوری در دنیا ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین را به رسمیت نشناخته و به دلیل غیر قابل رهگیری بودن تراکنش ها و بدون پشتوانه بودن این ارز دیجیتالی، آن را به عنوان یک پول قانونی، رسمی نکرده اند. اما کسب و کارهای اینترنتی زیادی بر پایه رمز ارزها راه اندازی شده و تبادلات و خرید و فروش های زیادی از راه های قانونی یا غیر قانونی با ارزهای دیجیتال، توسط کاربران صورت می پذیرد. ارزهای دیجیتال در ایران هم زیاد رسمی نیستند ولی دولت طی آخرین اقدام برای تسهیل کسب درآمد و تبادل این ارزها، آئین نامه استخراج آنها را ابلاغ کرد.

انواع کسب درآمد از ارزهای دیجیتال

۱#. از طربق استخراج: امر استخراج یا ماینیگ ارزهای دیجیتالی فرایندی است که طی آن کامپیوترهای قدرتمند و ابر کامپیوتر ها با حل مسائلی پیچیده مقدار کمی از این ارزها دریافت می کنند و با فعالیت بیشتر، این کار را گسترش می دهند. این روش مستلزم هزینه های زیاد و داشتن کامپیوترهایی قدرتمند است.

۲#. خرید و فروش در صرافی های آنلاین: صرافی های زیادی وجود دارند که این نوع ارزها را خریده و یا می فروشند. با پیش بینی تجربی و سرمایه گذاری بر روی این روش می توان به کسب درآمد از بیت کوین پرداخت. برای شروع این کار نیاز به سرمایه ای زیاد است، این سرمایه از چند ده میلیون شروع و تا چندین میلیارد ادامه پیدا می کند. اما با توجه به فراز و نشیب های این ارزها در گذر زمان، سرمایه گذاری زیاد در این بازار بدون دانش قبلی توجیهی ندارد.

۳#. دریافت به عنوان وجه پرداختی: می توانید در ازای کالا یا خدماتی که ارائه می دهید ارزهای دیجیتال و بیت کوین قبول کنید. در گذر زمان موجودی شما افزایش پیدا کرده و قادر هستید تا سرمای گذاری کنید.

۴#. بخت آزمایی ها: بعضی از سایت های بخت آزمایی، کازینو و بازی های آنلاین در ازای برد کاربر، به او بیت کوین می دهند.

۵#. زیر مجموعه گیری: سایت ها و ابزارهای زیادی هستند که به کاربران خود در ازای جمع آوری و فعالیت زیر مجموعه، ارز دیجیتال می دهند.

کدام روش؟!

با توجه به تجربه هایی که در این راه کسب کرده ایم و با استناد به اخبار روز دنیا، هیچ روشی به جز خرید و فروش این ارزها سودآور نیست (البته ممکن است ضرر زیادی هم در پی داشته باشد) پس بهتر است اگر می خواهید وارد این حوزه شده و کسب و کار اینترنتی خود را در این بخش راه بیندازید، از روش سرمایه گذاری در خرید و فروش این ارزها استفاده کرده و دور سایر راه های ممکن را خط بکشید. همچنین کسب درآمد در این حوزه نیازمند داشتن سرمایه و ریسک پذیری بالا است و در صورتی که نمی خواهید سرمایه یا ریسک زیادی را در این حوزه به کار ببرید، از انجام دادن آن تجدید نظر کنید.

۵#. کسب درآمد از اینترنت با تولید محتوا

تولید محتوا یکی از جذاب ترین ایده ها برای کسب پول از اینترنت است. سایت ها و افراد زیادی با تولید محتوا به موفق رسیده اند و تولید محتوای جذاب، کلید پیروزی بزرگترین کسب و کارهای ایران و جهان بوده است. کسب درآمد از تولید محتوا، سابقه ای طولانی داشته و به سال های وبلاگ نویسی می رسد.

اگر فردی هستید که اطلاعات خوبی دارد و یا همیشه در حال مطالعه و مشاهده و در واقع یادگیری از طریق انواع محتوا هستید، به شما پیشنهاد می کنیم که با تولید محتوای جذاب و مطلوب کسب درآمد کنید. کسب درآمد از تولید محتوا شامل متنی (وبلاگ نویسی)، صوتی (پادکست)، گرافیکی و ویدئویی است. و اما در ادامه به بررسی این سه مورد می پردازیم.

کسب درآمد از وبلاگ نویسی

وبلاگ نویسی از کهنه ترین روش های موجود برای تولید محتوا در وب است که با توجه به قدیمی بودنش هیچ گاه قدرت خود را از دست نداده است. تولید محتوای متنی و وبلاگی مادر سایر زیر مجموعه های تولید محتوا است. همچنین کاربران حرفه ای سطح وب به دلیل اینکه کار خود را از وبلاگ نویسی شروع کرده اند، همواره آن را دوست داشتنی و حائز اهمیت می دانند.

با تولید محتوای وبلاگی جذاب و مستمر، نتایج بهتری کسب خواهید کرد. و وبلاگ شما در جایگاه بهتری از دید موتورهای جستجو و کاربران خواهد رسید. اگر قلمی موثر و اطلاعات قابل قبولی در مورد یک حرفه ی خاص دارید می توانید کسب و کار اینترنتی خود را با محوریت تولید محتوا به سبک وبلاگ نویسی آغاز کرده و از راه های مختلف کسب درآمد کنید.

کسب درآمد از تولید محتوای ویدئویی

مبحث ویدئو مارکتینگ و محبوبیت ویدئوها در چند سال گذشته شدت و سرعت بیشتری گرفته و افراد تمایل بیشتری دارند تا به جای سایر محتواها، ویدئو ببیند. سرویس های اشتراک ویدئو در سطح جهان و ایران بیشتر و پیشرفته تر شده اند و ابزارهای بسیار حرفه ای زیادی بر روی پلتفرم های مختلف همچون ویندوز و اندروید طراحی شده اند که راحتی کار را دو چندان و حتی چند برابر می کنند. این ابزارها ساخت ویدئو و تدوین آن را آسان تر می کنند و طریقه استفاده از آن ها ساده است.

همچنین به لطف اسکرین رکوردرها، تولید کنندگان محتوا می توانند از صفحه گوشی یا کامپیوتر خود تصویربرداری کرده و آن را ویرایش کنند. شما نیز اگر به این فکر می کنید که برای تولید محتوا دستی پر از ایده و محتوا برای تولید دارید، به تولید محتواهای ویدئویی پرداخته و کسب درآمد کنید. می توانید با راه اندازی کسب و کار اینترنتی در بستر تولید ویدئو از درآمدی خوب برخوردار شوید.

کسب درآمد از طریق یوتیوب:

یوتیوب یکی از بسترهایی است که به شما امکان کسب درآمد از تولید ویدئوهایتان را می دهد. به این شکل که با قرار دادن تبلیغات بر روی ویدئوهای شما و بازدید تبلیغات قبل از ویدئو یا در حین اجرای ویدئو توسط کاربران، به شما مبلغی را می پردازند. هر چند که کسب درآمد از یوتیوب، بحثی مفصل است اما انجام آن برای هر کس ممکن نیست. به هر حال اگر می توانید از این روش برای کسب درآمد از تولید محتوا استفاده کنید، بسیار خوب است. میزان مبلغ پرداختی به شما در ازای هر ۱۰۰۰ بازدید تبلیغات در ویدئو، چیزی در حدود ۳ تا ۵ دلار است و به فرض مثال اگر ویدئویی در کانال یوتیوب شما ۵۰ هزار بار دیده شود، شما حدود ۱۵۰ تا ۲۵۰ دلار درآمد کسب می کنید که با وجود شرایط کنونی، رقمی مناسب و به صرفه است.

کسب درآمد از تولید محتوای صوتی (پادکست ها)

تولید محتوای صوتی نیز یکی از فرمت های محبوب کاربران است. اگر صدایی زیبا و حرف های برای گفتن دارید می توانید تولید محتوای صوتی را آغاز کنید. خوبی این روش این است که اصلاً نیازی به دردسر و تجهیزات غیر معمول ندارید. می توانید کارتان را با یک گوشی هوشمند که ضبط صدای مناسب دارد انجام داده یا یک میکروفن خریداری کرده و به تولید محتوای صوتی یا پادکست بپردازید.

تولید محتوای گرافیکی

این کار به درد دوستانی می خورد که می توانند کارهای گرافیکی انجام داده و استفاده از ابزارهایی همچون فتوشاپ را خوب بلدند. با تولید محتوای گرافیکی همچون عکس و اینفوگرافیک می توانید به درآمد قابل قبولی رسیده و کارتان را بهتر از قبل پیش ببرید.

روش کسب درآمد از طریق تولید محتوا

برای پول در آوردن از محتواهایی که تولید می کنید، روش های مختلفی وجود دارد. معمول ترین روش های کسب درآمد از تولید محتوا، فریلنسری و دریافت پروژه از کارفرمایان، فروش محتواها به طریقه های مختلف همچون آموزشی که قبلاً به آن پرداختیم، به کارگیری انواع تبلیغات،( که در قسمت های بعدی به آن خواهیم پرداخت.) فروش محصولات، دریافت مبالغ حمایتی و سایر روش ها است. این به خود شما بستگی دارد که دوست دارید چگونه پول در بیاورید. اما به نظر ما در تیم مارکتینگرام، بهترین روش درآمدزایی از تولید محتوا، فریلنسری، فروش محتوا و تبلیغات است.

۶#. کسب درآمد از اینترنت با تبلیغات

راجع به کسب درآمد از سایر روش ها صحبت کرده ایم و  اکنون می خواهیم در مورد پول درآوردن از تبلیغات آنلاین توضیح بدهیم. تبلیغات ابزاری قدرتمند برای گسترش کسب و کار و معرفی بیزینس شما به سایر مردم است. از سویی دیگر، تبلیغات منبعی برای کسب درآمد از سایر روش های کسب و کار در اینترنت است.

ما در این بخش به توضیح مباحث دیگر نمی پردازیم و این مطلب صرفاً درباره تبلیغات است. اینکه از این تبلیغات چگونه درآمد کنید بر عهده خودتان است و می توانید با انتخاب یک روش کاری، تبلیغات را به عنوان شیوه درآمدزایی خود انتخاب کنید.

تبلیغات گوگل ادوردز

تبلیغات گوگل ادوردز یکی از به صرفه ترین و هدفمندترین انواع تبلیغات است. در این روش تبلیغاتی، پا پرداخت هزینه به ازای هر کلیک یا انجام کاری و نه نمایش تبلیغات متقاضی بر روی کلمه ای که در نظر دارد به صفحه اول و بر اساس میزان پرداختی در نتایج اولیه گوناگون قرار می گیرد.

برای کسب درآمد از این روش می توانید آموزش کار با گوگل ادوردز را یاد گرفته و تبلیغات کارفرمایان را خود شما به عهده بگیرید. تبلیغات ادوردز گوگل به دو نوع پرداخت به ازای کلیک و پرداخت به ازای انجام یک کار (همچون عضویت) تقسیم می شود.

تبلیغات بنری

تبلیغات بنری به قرار دادن بنر یک سایت یا کسب و کار در سایتی دیگر گفته می شود. این روش هنوز هم از بهترین و پربازده ترین انواع تبلیغات است. تبلیغات بنری انواع مختلفی دارند که مشهورترین آن ها تبلیغات بنری ثابت و تبلیغات بنری متحرک (گیف) است.

از تبلیغات کلیکی

در این روش تبلیغ دهنده به ازای هر کلیک بر روی نر یا متن تبلیغاتی اش پرداخت می کند. برای کسب درآمد از این روش می توانید در سایت های کسب درآمد کلیکی عضو شده و با کلیک و یا مشاهده سایر تبلیغ ها به کسب درآمد بپردازید.

از تبلیغات لینک غیر مستقیم

در این روش شما باید لینکی را می خواهید در اختیار عموم قرار بگذارید توسط وب سایت های فعال در این حوزه تغییر داده و پس از تغییر لینک آن را در اختیار عموم قرار دهید. با این کار، کاربر قبل از دریافت لینک دانلود وارد صفحات تبلیغات زمان دار می شود که به ازای هر بازدید به شما مبلیغی پرداخت خواهد شد.

از تبلیغات ویدئویی

تبلیغات ویدئویی از مدرن ترین انواع تبلیغات هستند که توسط نرم افزارهای گرافیکی و ساخت ویدئو ایجاد می شوند. این نوع تبلیغات بازدهی بالایی دارند. بهترین کار برای کسب درآمد از این روش این است که در اینستاگرام یا یوتیوب تولید محتوا کرده و تبلیغات بگیرید.

تبلیغات کوتاه کننده لینک

در این روش شما لینک خود را توسط سایت های فعال این حوزه کوتاه کرده و سپس در اختیار کاربران خود قرار می دهید. از آن پس به ازای هر بازدید، به شما وجهی پرداخت خواهد شد.

سایر تبلیغات

روش های تبلیغات اینترنتی فوق العاده زیاد هستند و توضیحات آنها در مطلبی مختصر نمی گنجد. اما شما می توانید با تولید محتوا یا راه اندازی کسب و کار از طریق سایر روش ها، از تبلیغات اینترنتی برای کسب درآمد آنلاین استفاده کنید.

۷#. کسب درآمد از سایتهای خارجی

سایت های زیادی وجود دارند که قادر هستید در آنها کار کرده و پول در بیاورید. نمونه ای از این سایتها را در بخش کسب درآمد از فریلنسرینگ معرفی کردیم . در این قسمت به صورت تخصصی به توضیح کسب درآمد از سایتهای خارجی می پردازیم. امروزه به دلیل مشکلات اقتصادی، کسب درآمد از سایتهای خارجی بسیار به صرفه است. چون درآمدی که کسب می کنید، به دلار است. البته ممکن است که برای شروع با سختی ها یا مشکلاتی درگیر باشید و یا حتی متحمل هزینه هایی شوید، اما مطمئن باشید ارزشش را دارد.

در ضمن برای شروع و یا هنگامیکه به مشکلی برخوردید می توانید از سایتهایی که در حوزه نقد کردن درآمد ارزی یا ایجاد حساب های کاربری فعال هستند استفاده کنید. یکی از بهترین سایت ها در این حوزه payment24 است. اما در ادامه (به استثنای freelancer.com که درباره آن توضیح دادیم) به بررسی این سایت ها می پردازیم. کسب و کارهای اینترنتی زیادی وجود دارند که با استخدام برنامه نویس ها و دریافت، تولید یا طراحی انواع پروژه های خارجی از سایت های مختلف، کسب درآمد دلاری دارند.

محموعه انوتو (envato)

مجموعه انوتو یک شرکت فعال در بیزینس آنلاین با اصالت استرالیایی است که در چند سال قبل به آمریکایی ها فروخته شد و طبق معمول ایرانی ها را مورد تحریم قرار داد که البته این تحریم ها با هزینه و انجام کارهایی محتاطانه قابل دور زدن هستند.

از جمله فعالیت های این سایت می توان به برنامه نویسی، گرافیک و فیلم سازی اشاره کرد. انوتو بزرگترین بازار کسب درآمد ارزی برای ایرانی هاست و به جرأت می توانیم بگوییم ایرانیان بیشتر از هر سایت خارجی دیگری، از این مجموعه پول در می آورند. انوتو شامل ۷ سایت زیر مجموعه است که به سبک مارکت پلیس (چند فروشندگی) فعالیت می کنند اما دو سایت تم فارست و کدکنیون از موفقیت بسیار بیشتری در سطح جهانی برخوردارند و بقیه زیر مجموعه های این شرکت، زیاد موفق نیستند.

تم فارست – themeforest

تم فارست بزرگترین بازارچه قالب و تمپلیت سایت است. در این سایت، بیش از ۹ میلیون قالب و مجموعه های گرافیکی برای انواع سایت ها و پلتفرم ها، به خصوص سیستم وردپرس وجود دارد. برای کسب درآمد از این سایت باید یک طراح و برنامه نویس باشید.

یادتان نرود که رقبای زیادی دارید و برای موفق شدن باید خلاقیت به خرج داده و قیمتی رقابتی ارائه کنید. پر فروش ترین قالب در این سایت آوادا و پر فروش ترین قالب فروشگاهی نیز، فلت سام است. لازم به ذکر است که بیشتر محصولاتی که در مارکت های مشابه ایرانی منتظر شده اند، از این سایت برداشته و بومی سازی شده اند. اگر در برنامه نویسی تحت وب و طراحی، استعداد دارید می توانید کارتان را در این سایت شروع کنید. همچنین باید این را نیز ذکر کنیم که ایرانیان بسیار زیادی در این سایت فعالیت کرده و از طریق این سایت به کسب درآمد دلاری می پردازند.

کدکنیون – codecanyon

کدکنیون یکی دیگر از سایت های زیر مجموعه انوتو است که بر روی عرضه انواع کد، پلاگین و ماژول تمرکز دارد و هر چیزی که برای سایت خود نیاز دارید می توانید از این سایت تهیه کنید. اگر برنامه نویس هستید می توانید با به خرج دادن خلاقیت و تحقیقات بر روی دغدغه های کاربران، محصولاتی را تهیه و در این سایت منتشر کنید.

سایر سایت ها

از جمله دیگر سایت های زیر مجموعه شرکت انوتو می توان به

  • ویدئوهیو – videohive (با تمرکز بر روی تولید انواع ویدئو)
  • آدیوجانگل – audiojungle (با تمرکز بر روی صدا و موسیقی)
  • گرافیک ور – graphicriver (با تمرکز بر روی عناصر گرافیکی)
  • فوتودون – photodune (با تمرکز بروی عکاسی حرفه ای)
  • تری دی دوشن – ۳docean (با تمرکز بر روی فایل های سه بعدی)

اشاره کرد.

یودمی – udemy

یودمی یک آموزشگاه آنلاین بزرگ است که فعالیت خود را از سال ۲۰۱۲ و در گروهی فیسبوک شروع کرده و در ادامه گسترش یافت. در این سایت آموزشی می توانید آموزش های زیادی از انواع حوزه های کسب و کار یا دانشگاهی پیدا کنید. اگر متخصص هستید و علاوه بر آن به زبان انگلیسی تمرکز دارید می توانید در این سایت کار کنید.

با توجه به مخاطبان بسیار بالای این سایت اگر خوب و حرفه ای کار کنید موفق خواهید شد. دو نکته مهمی که باید بدانید ارائه تخفیفات و آفرهای ویژه است که در افزایش فروش بسیار موثر عمل می کند و برند سازی. چون کاربران به هر مدرسی علاقه و اعتماد نشان نداده و محصولاتش را خریداری نمی کنند پس لازم است تا بر روی برند سازی شخصی خود کار کنید تا کاربران به شما علاقمند شوند.

سایت فایور – fiverr

فایور یک سایت جذاب و درآمدزاست که برای درآمدزایی از آن نیازی به داشتن تخصصی خاص ندارید و لازمه کسب پول از آن، به خرج دادن کمی خلاقیت است. برای مثال می توانید به سفارش نام آنان را بر روی روی شن های بیابان یا ساحل طراحی کرده و از آن عکس و فیلم گرفته، برایشان ارسال کنید و پول خود را دریافت نمایید. اگر خلاق هستید، فایور بهترین گزینه برای کسب درآمد است.

سایت گیکس – geeks

سایت گیکس نیز یکی از سایت های اینترنتی خارجی است که می توانید با استفاده از آن پول در بیاورید. البته فعالیت سایت گیکس کمی تخصصی تر از سایر سایت ها است. این سایت با ۸۰ نفر نیرو در زمینه تولید انواع نرم افزارها و پلتفرم های تخصصی فعالیت کرده و از مشتریان شاخص آن می توان از BBC نام برد.

مقر اصلی این سایت لندن است. فعالیت در سایت گیکس مناسب دوستانی است که توسعه دهندگانی حرفه ای هستند. برای کسب درآمد از این سایت باید رزومه خود را برای آن ها ارسال کنید؛ پس از تایید، می توانید به صورت دور کاری در این سایت مشغول به فعالیت شوید. آدرس سایت گیکس: https://www.geeks.ltd.uk است و به دلیل اینکه این آدرس کمی سخت است، ما آن را در اختیار شما قرار می دهیم.

آپ ورک (و) پی پل پر اهور

این دو سایت نیز در زمینه فریلنسری و آزاد کاری فعالیت می کنند و ایرانی های زیادی مشغول فعالیت در این دو هستند. برای شروع می توانید ثبت نام کرده و فعالیت خود را آغاز کنید. این سایت ها محدودیت هایی که فریلنسر دات کام ایجاد می کند را ندارند.

به هنگام استفاده از این سایت ها چه نکات مهمی را رعایت کنیم؟

همانگونه که می دانیم کشورمان ایران مورد تحریم های بسیار ناعادلانه بسیاری از این سایت ها قرار گرفته و از شما درخواست می کنیم قبل از شروع فعالیت خود تمامی جوانب احتیاط (همچون خرید vps کشورهای دیگر) را رعایت کنید تا اتفاقات تلخی برای شما رخ ندهد. هزاران بار پیش آمده که این سایت ها طی اقداماتی غیر منصفانه حساب های ایرانیان را با موجودی های چند دلار تا چند ده هزار دلار بلوکه کرده اند. پس در استفاده از چنین سایت هایی تمامی اقدامات لازم را برای پیشگیری از اتفاق های غیرمنتظره انجام دهید.

۸#. استخدام در سایت های استخدام آنلاین

اگر دارای یک تخصص هستید که برای سایر شرکت ها لازم است، می توانید در سایت های استخدام افراد به صورت آنلاین ثبت نام کرده و با تکمیل رزومه تان به شرکت هایی که به دنبال استخدام افرادی دارای تخصص می گردند پیشنهاد همکاری دهید. همکاری شما با شرکت ها می تواند به صورت حضوری باشد یا دور کاری که به شرایطی که کارفرمایان تعریف می کنند وابسته است. اما یکی از مزایای عالی استفاده از اینگونه سایت ها، بخش رزومه ساز حرفه ای آن هاست که به شما اجازه طراحی و ویرایش یک رزومه زیبا و حرفه ای می دهد. سایت های زیادی به این شکل در ایران فعالیت می کنند اما ما دو مورد از معروف ترین آنها را به شما معرفی می کنیم.

جابینجا

جابینجا یکی از شرکت هایی است که در این حوزه فعالیت می کند. از ویژگی های این سایت می توان به رزومه ساز حرفه ای همراه با ضمیمه کردن سایر رزومه ها، ۵۰ سایت برتر به همراه آخرین اطلاعات استخدام در این شرکت ها و امکانات شخصی سازی بسیار زیاد اشاره کرد.

کسب درآمد از اینترنت تضمینی

کاربوم

کاربوم نیز یکی از شرکت های مناسب برای استخدام در سایر شرکت ها است. از ویژگی های بارز این سایت می توان به شخصی سازی بالا، ایمیل های اطلاع رسانی فوری و مناسب، آموزش های رایگان و غیر رایگان در قالب انواع فرمت ها همچون دوره های آموزشی توسط سایر اساتید مطرح حوزه های مختلف اشاره کرد.

کسب و کار اینترنتی تضمینی

۹#. کسب درآمد از اینترنت با فروش عضویت ویژه

فروش عضویت ویژه یکی از بهترین مدلهای کسب درآمد از اینترنت است. ایجاد یک کسب و کار اینترنتی با استفاده از مدل درآمدی فروش عضویت ویژه راهی جذاب و آسان برای کسب درآمد از اینترنت است. لازمه راه اندازی این نوع از کسب و کار اینترنتی فقط علم و دانش خود شماست و نه هیچ چیز دیگری! در ادامه به توضیح مفصل عضویت ویژه می پردازیم.

عضویت ویژه (VIP) چیست؟

قبل از اینکه وارد بحث شویم لازم است تا کمی از مدل درآمدی عضویت ویژه بیشتر صحبت به میان بیاوریم. VIP یا عضویت ویژه نوعی کسب درآمد است که از طریق فروش حساب هایی با اعتبار بالاتر و دسترسی های بیشتر همچون امتیاز بیشتر، یا دسترسی به طیفی از فایل هایی که برای عموم معمولی قفل هستند ارائه می شوند.

برای واضح تر شدن این حرف بهتر است یک مثال بزنیم. فرض کنید که شما یک عکاس حیات وحش هستید و می خواهید از عکس هایی که می گیرید درآمد کسب کنید. برای این کار یک سایت یا کانال تلگرامی راه اندازی کرده و بخشی از عکس هایی را که گرفته اید با کاربران به اشتراک می گذارید اما به کاربران اعلام می کنید که اگر به دنبال عکس هایی باکیفیت تر و جذاب تر می گردند می توانند که عضویت ویژه تهیه کرده تا در بخش اعضای ویژه سایت یا کانال اعضای ویژه در تلگرام عضو شوند.

همچنین برای آنان اعتبار بالاتری در نظر می گیرید. مثلاً اگر آن ها خواستند که یک آلبوم عکس را از شما خریداری کنند، از آنها به جای ۶۷ هزار تومان ۴۰ هزار تومان دریافت می کنید. البته اینکه به آنها اعتبار بالاتری بدهید یا ندهید را می توانید خودتان انتخاب کنید ولی باید به آنان خدمات یا محصولاتی خاص را ارائه کرده که دسترسی به آنها برای افراد معمولی مجاز نیست.

راه کسب درآمد از این روش را مشخص کنید

همه این را می دانیم که هر کسب و کار مدل درآمدی خاصی دارد، برخی کالایی را می فروشند و بعضی نیز از طریق ارائه خدمات درآمدی را کسب می کنند. کسب و کار اینترنتی یکی از تجارت هایی است که از طریق آن میتوان انواع مدل های درآمدی را کسب کرد. در این نوع کسب و کار، شما می توانید محصول خود را فروخته یا خدماتی را به دیگران ارائه کنید.

همچنین می توانید خدمات یا محصولاتی را به کاربران ویژه خود ارائه نمائید که از آن با نام فروش عضویت ویژه یا (VIP) یاد می شود و ما آن را در بند قلب به وضوح شرح دادیم. این شما هستید که بسته به نیاز خود، می بایست انتخاب کنید که می خواهید چگونه درآمد داشته باشید. بسیاری از حوزه های کاری قابلیت این را دارند که شما بخشی را به عنوتان عضویت ویژه در نظر بگبربد برای مثال اگر شما مکانیک هستید می توانید با بخشی را به عنوان عضویت ویژه ایجاد کرده و در آن به ارائه مقالات یا توصیه هایی برای کاربران بپردازید.

دسترسی محتوایی و زمانی چیست؟

دسترسی محتوایی یعنی اینکه دسترسی کاربران را بر اساس بسته عضویت ویژه ای که خریداری کرده اند محدود یا مجاز به استفاده از محتواها کنید. برای مثال شما ۳۰۰ عکس را در بخش عضویت ویژه اشتراک گذاری کرده اید و برای عضویت نیز چند بسته به شرح زیر تعریف کرده اید:

مبلغ ۲۰ هزار تومان برای ۱۰۰ عکس

مبلغ ۳۰ هزار تومان برای ۲۰۰ عکس

و مبلغ ۴۰ هزار تومان برای تمام ۳۰۰ عکس

و کاربری بسته دوم یعنی ۳۰ هزار تومان برای مشاهده یا دانلود ۲۰۰ عکس را خریداری کرده است، یعنی اینکه او می تواند بر اساس پلن خریداری شده اش به ۲۰۰ عکس دسترسی داشته باشد. به ین نوع دسترسی، دسترسی محتوایی می گویند. البته دسترسی محتوایی نیز، خود به دو مخش تقسیم می شود:

دسترسی نامحدود

یعنی فرد با خرید اشتراک به تمامی فایلها، مقالات یا دیگر امکانات عضویت ویژه دسترسی دارد. دسترسی نامحدود به معنای اجازه داده برای استفاده از تمام قابلیت های عضویت ویژه است.

روال زمانی

روال دسترسی زمانی نیز همین طور است؛ منتها یک تفاوت وجود دارد. کاربر به تمامی محتوا یعنی بر فرض مثال ۳۰۰ عکس دسترسی دارد اما دسترسی او به این محتوا می تواند به صورت روازه، هفتگی، ماهانه یا بالاتر باشد که در طراحی و تعریف این سبک از عضویت ویژه نیز انتخاب زمان به سلیقه شما بستگی دارد. اما رایج ترین دسترسی های زمانی ماهانه، سه ماه و شش ماهه هستند.

آیا می توان از هر دو محدودیت دسترسی استفاده کرد؟

بله، اما اگر سعی خود را بر روی یکی از محدودیت های دسترسی بگذارید بهتر بوده و بازدهی بیشتری را به همراه خواهد ساخت. پیشنهاد ما اینست که بسته هایی متفاوت و با محدودیت دسترسی زمانی ایجاد کنید چون این سبک از فروش عضویت ویژه در ایران رایج تر است. البته تصمیم گیرنده آخر خود شما هستید، اما ما بهترین گزینه ها را به شما پیشنهاد می دهیم.

چه سایتهایی از این نوع شیوه، برای کسب درآمد استفاده می کنند؟

سایتهای معروف زیادی وجود دارند که این نوع مدل کسب درآمد را برای خود برگزیده اند، از جمله این سایت ها می توان به فیلیمو، نماوا، متمم و آپلودبوی اشاره کرد. البته سایتهای زیادی وجود دارند که از این مدل درآمدی برای کسب درآمد از کسب و کار اینترنتی خود استفاده می کنند و درآمدی قابل توجه نیز دارند اما ما سعی کرده ایم تا بهترین های این مدل درآمدی را برای شما معرفی کنیم.

چگونه عضویت VIP را به سایت خودمان اضافه کنیم؟

اگر وب سایت شما به صورت اختصاصی طراحی شده است باید از برنامه نویس سایت خود تقاضا کنید تا این قابلیت را به سایت شما اضافه کند که به احتمال زیاد شامل هزینه نیز خواهد شد؛ ما برای مشتریان طراحی سایت خود که عضویت ویژه لازم داشته باشند، این کار را به رایگان انجام داده و آن را شخصی سازی می کنیم . اما اگر از سایت سازها و CMSهای رایگانی همچون وردپرس یا جوملا استفاده می کنید، می توانید با نصب افزونه های رایگان یا غیر رایگان، این کار را انجام دهید. یکی از بهترین افزونه ها برای انجام این کار در وردپرس، افزونه ممبرشیپ پرو است که با استفاده از آن می توانید بخش عضویت ویژه خود را به صورت حرفه ای و کاملاً رایگان طراحی کنید.

۱۰#. کسب درآمد از اینترنت با ارائه خدمات مشاوره آنلاین

تعداد بسیار زیادی از مردم سرتاسر دنیا و کشور، دچار مشکلاتی می شوند که چاره و راه حل آن در دستان متخصصش است. اگر شما نیز در حوزه ای پر کاربر و درگیر مشکلات فراوان تخصص کافی دارید، می دهید در آن باره به ارائه مشاوره به صورت آنلاین بپردازید. برای ایجاد این نوع کسب و کار اینترنتی، به چیزی جز یک تلفن همراه نیاز ندارید!

امروزه مشاوره آنلاین تبدیل به یک صنعت بزرگ در تمام دنیا و همچنین در ایران شده است. هنگامیکه یک فرد دچار دغدغه ها و مشکلات می شود، ترجیح می دهد با پرداخت مبلغی آن را حل کنند. این مشکلات با دو اصل خدمات و مشاوره حل می شوند؛ البته ناگفته نماند که خود مشاوره دادن نوعی از ارائه خدمات است.

پس اگر فردی به دنبال کسب اطلاعات تخصصی بیشتر در حوزه کاری مربوطه است یا می خواهد چیزی بهتر شود حاضر است از تجارب، گفته ها و اطلاعات مشاوران حرفه ای و خوب استفاده کرده و بابت آن پول پرداخت کند. البته باید این را نیز در نظر داشته باشید که مشاوره دادن صرفاً به دلیل حل مشکلات و دغدغه ها نیست؛ گاهاً پیش می آید مدیر یا صاحب یک کسب و کار بزرگ یا کوچک از مشاوران خوب جهت دریافت اطلاعاتی برای پیروزی بر رقبا یا جذب مشتریان، یا در کل بهبود فرایندها استفاده کند. پس دست به کار شوید و خود را برای راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی پر سود آماده کنید!

۱۱#. کسب درآمد از اینترنت با خدمات ترجمه

آخرین ایده ای که قصد داریم به شما پیشنهاد دهیم، درآمد زایی از طریق ایجاد کسب و کار اینترنتی بر پایه ترجمه به روش های گوناگون است. گسترش علم و تکنولوژی و همچنین افرایش ارتباطات با سایر ملل ها و جامعه ها، اهمیت ترجمه را مشخص می کند. همچنین فهمیدن زبان سایر انسان های جهان و استفاده از علم یا نوشته ها و هنر آنها از طریق ترجمه بحثی عمیق و جدی است؛ کما اینکه گسترش توریسم نیز ایجاب می کند تا به ترجمه و زبان های خارجی اهمیت بیشتری بدهیم.

از این رو اهمیت ترجمه چندین برابر می شود. ترجمه نیز یکی از راه های جالب و خوب برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی و پول درآوردن از اینترنت است. کسب درآمد از ترجمه راه های مختلفی دارد. برای درآمد زایی از این روش می توانید مقالات و نوشته های مختلف را ترجمه کنید، فیلم های مختلف را به صورت اختصاصی و سفارشی ترجمه کرده یا اینکه به عنوان یک مترجم آنلاین استخدام شوید.

البته اگر تخصص و خلاقیت را تلفیق کنید، به ایده های دیگری همچون ساخت اپلیکیشن ترجمه، برگزاری دوره های آنلاین زبان و ترجمه یا کسب درآمد از ترجمه به صورت فریلنسری دست پیدا خواهید کرد. همه چیز به خود شما بستگی دارد که دوست دارید یا راحت هستید کسب و کار اینترنتی خود را چگونه راه اندازی کرده و یا با کدام روش پول در بیاورید.

نتیجه گیری

همه روزه با جملات مختلفی همچون کسب درآمد از اینترنت، کسب درآمد اینترنتی، کسب درآمد واقعی از اینترنت، کسب درآمد تضمینی از اینترنت، کسب و کار اینترنتی، کسب و کار اینترنتی مطمئن و امثال این کلمات برخورد می کنیم. اما حقیقت این است که اگر تلاش کنید تمامی کلماتی که می بینید، از جمله کلماتی که ذکر کردیم واقعیت دارد! لازمه ایجاد یک کسب و کار اینترنتی مطمئن و پر سود فریب نخوردن از افراد سودجو، داشتن تلاش و انگیزه و توجه کافی به کسب و کار اینترنتی خودتان است که ایجاد می کنید.

برای اینکه موفق شوید باید به طور مستمر فعالیت کنید و با انواع علم در حوزه کسب و کار اینترنتی آشنا باشید. برای موفقیت لازم نیست خوشبین باشید! بهتر است همه چیز را بدبینانه ترین حالت ممکن ببینید اما در کنار آن تلاش کنید.

اگر در طول کاشت و نگهداری کسب و کار اینترنتی خودتان کوشا باشید، چیزهایی را برداشت می کنید که ارزش زجر و زحمت هایی که کشیده اید را دارد. پس دست از تلاش بر ندارید و سعی کنید به جای اتلاف وقت خود، بر روی کسب و کاری که راه اندازی کرده اید متمرکز شده و برای پیروزی و موفقیت آن نهایت تلاش خود را بکنید؛ فرمول سری موفقیت در راه اندازی کسب و کار اینترنتی و کسب درآمد از اینترنت این است!

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *